Informace o křečcích

    A teď pár informací o těch malých rošťácích.

Křeček všeobecně je hlodavec. Živí se směsi, které lze zakoupit ve zvěrimexu. Dále jeho stravu můžeme obohacovat o zeleninu a ovoce. Křeček si také pochutná na moučných červech nebo na kousku tvrdého chlebu o který si zároveň brousí své zoubky. Křeče v domácnosti žije v akvárkách nebo v klecích. Je důležité, aby zde měl nějaké hračky a mohl upevňovat svoji kondičku a v noci se nenudil, protože křeček je hlavně noční tvor. V obydlí by měl mít domeček, aby se zde mohl schovávat, napáječku na pití, mističku na jídlo, kolotoček.

ečík džungarský (Phodopus sungorus)

Třída: savci

Řád: hlodavci 

Čeleď: myšovití

Podčeleď: křečci praví 
Rod: křečík 
 
Popis

 Tělo je asi 65 - 102 mm dlouhé, jeho ocásek měří asi 2 - 4 mm. Váží přibližně 30 - 55g, takže je opravdu maličký. Většina křečků má na zádech šedivý pruh a bíle až světle šedivé bříšku. Barva kožíšku se může během roku měnit podle ročního období. V létě je zbarvení spíše tmavší, zatímco v zimě může být světlejší až bílé. 

Mláďátka

    Samička je březí asi 18 až 21 dní. Poté porodí 2 až 10 mláďat(stalo se nám, že i 11). Může mít až 6 - 8 vrhů za rok! Pohlavní dospělosti křečky dosahují asi po třech týdnech. Dožívají se asi 2 let, ale mohou i 3 až 4 let.

Potrava

    Nejjednodušší je kupovat směsi připravené pro křečky ve zvěrimexu. Můžeme mu k tomu přidávat ovoce a zeleninu. Jak jsem již napsala, křečci mají rádi i moučný červíky. Pro zpestření - vajíčko, tvaroh, tvrdý sýr, cvrčci, bílý jogurt.

Křečík roborovský  (Phodopus roborovskii)

 

Kmen: strunatci 
Třída: savci 
Řád: hlodavci 
Podřád: myšovci 
Čeleď: myšovití 
Podčeleď: křečci praví 
Rod: křečík 
 
Popis

    Délka těla se pohybuje mezi 70 a 90 mm a váha mezi 25 a 35 g. Křečíci mají jako nápadný znak ochlupená chodidla. Na svrchní straně těla je srst světle hnědá, na břiše, na drobných tlapkách a ocásku je bílá. Ocásek je krátký. I u těchto malých křečíků existují již světlé barevné mutace.

Rozmnožování

    Pohlavní dospělosti dosahují po půl roce života. Březost trvá kolem 20 dní, kdy se rodí přirozeně slepá a holá mláďata o počtu 3 až 9. Samostatného života jsou však schopna už od 3 týdnů .

Potrava

    Jejich strava se skládá z zdrobných semínek, bylinek a hmyzu.

 

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus)

Říše: živočichové 

Kmen: strunatci 

Třída: savci 

Řád: hlodavci 
Čeleď: myšovití 
Rod: křeček
 
Popis

    Všichni křekčci zlatí mají ocásek dlouhýn jen 10 až 15mm. Jejich tělo bez ocásku měří 16 až 19 cm. Váží 80 až 160 g.

Rozmnožování

    Pohlavně zralí jsou přibližně od 28. dne života. Březost trvá asi 16 dní, pak přichází na svět pět až deset mláďat. Od matky se odstavují ve věku 3 týdnů.

Potrava

    Směs pro křečky, zelené krmivo, ovoce a zelenina, občas mouční červi, maso, vařené vejce a netučný tvaroh a jogurt. Luční seno a větvičky na ohryzávání. Oříšky, piškoty, rozinky jen zřídka jako pamlsek.

 

1)  DIVOKÉ ZBARVENÍ   

Popis

Zlatavě zbarvení hřbet, bíle zbarvená spodní část těla a tmavší pruhy na lících vytváří velmi pestrý dojem.

2) TŘÍBAREVNÝ

Popis

Skvrny se vyskytují téměř u všech barev. Nejčastěji jde o bílé skvrny, více či méně nepravidelné, díky cílenému plemennému výběru se však podařilo dosáhnout symetrické skvrnitosti. Často jsou nabízeni " křečci panda " - černí křečci s bílými symetrickými skvrnami podobnými sedlu, jaké mají medvídci panda.

3) DLOUHOSRSTÝ

Popis

Dlouhosrstým křečkům se také říká US tedyy nebo angora. někdy se o svou srst již nemohou dostatečně postarat sami, pak jim s péčí musí pomoci člověk. Kříženci mívají někdy srst nahodile na několika místech delší. Saténoví křečci, kteří se vyskytují u krátkosrstých i dlouhhosrstých druhů, bývají považování za zvířata náchylná k chorobám.